DEZINSECTIA LA SOL IMPOTRIVA TANTARILOR SI CAPUSELOR, REPROGRAMATA PENTRU SAPTAMANA VIITOARE

Dezinsecția la sol împotriva țânțarilor și căpușelor, propusă a fi demarată de municipalitate în data de 16 aprilie, va fi reprogramată pentru săptămâna viitoare, cel mai probabil marți, 21 aprilie.
Amânarea este cauzată de vremea rea prognozată de meteorologi pentru următoarea perioadă, cunoscut fiind faptul că pentru o dezinsecție eficientă este necesar ca mai multe zile consecutiv să existe condiții meteo favorabile, fără precipitații sau vânt puternic, iar temperatura să depășească 15° C.
Dezinsecția la sol din această primăvară presupune efectuarea de stropiri cu insecticide pe o suprafață de circa 40 de hectare, în jurul blocurilor, în parcuri și spații verzi, unde vegetația este abundentă.
Crescătorii de albine și de animale sunt rugați să își ia toate măsurile ce se impun pentru protecție și evitarea eventualelor accidente.
Reamintim că acțiunea de dezinsecție nu presupune niciun pericol pentru populație, fiind realizată cu substanțe insecticide avizate de Ministerul Sănătății.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul SITUATIA INCALZIRII BLOCURILOR DE LOCUINTE IN SEZONUL RECE 2014-2015